Odpowiednia higiena czyli jaka ?
Pochwa dziewczynki nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych. Ponieważ te procesy, które powodują w organizmie, że pochwa uzyskuje swoją dojrzałość jeszcze nie zostały zainicjowane. Ale w związku z tym, że dziewczynka nie współżyje, jej pochwa nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym i anatomia zabezpiecza ją przed infekcjami. W takim wypadku do pielęgnacji okolic intymnych wystarczy zwykła higiena.
Co to znaczy zwykła higiena? Należy podmywać dziewczynkę w naturalny sposób. Kiedy myjemy ją wzdłuż ciała, to tym samym ruchem ręki ją podmywamy. Traktujemy srom, który jest jeszcze wtedy nie owłosiony i ma swoje dziecięce zabezpieczenia, tak samo jak resztę ciała.
Ważne jest jednak to, aby zwrócić uwagę, czym myjemy dzieci. Ponieważ na rynku jest ogromna ilość różnych substancji do mycia skutkujących alergiami, nie tylko skórnymi. To w tej chwili naprawdę poważnym problem. Jeśli dziewczynka jest myta środkiem do ciała, który powoduje uczulenie, to może on także w ten sam sposób oddziaływać na srom. Dlatego do higieny dzieci powinny być stosowane wyłącznie środki posiadające atest Instytutu Matki i Dziecka. To są naprawdę jedyne środki, które są sprawdzone i bezpieczne.
Często słyszę pytanie, w którą stronę podmywamy dziewczynkę? Dajmy już spokój z tym, że od cewki moczowej do odbytu. Kto o to dba, jak to jest możliwe technicznie? To po prostu nie jest możliwe! Należy srom dziewczynki myć fizjologicznie łagodnym środkiem, który nie uczula i później po kąpieli po prostu wysuszyć go, dotykając ręcznikiem. Nie trzeć, tylko dotknąć i przesuszyć. Albo starszej dziewczynce dać ręcznik do ręki i powiedzieć jej, żeby sama się wysuszyła.
Czego nie stosujemy
Chcę stanowczo podkreślić, że nie wolno stosować u dziewczynek środków do higieny intymnej, które stosują ich matki. Moim zdaniem również nie powinny mieć miejsca reklamy i powszechnie nawoływanie do stosowania przez dzieci specjalnych środków do higieny intymnej dla dziewczynek. Dlatego, że trzeba dać sromowi i pochwie czas, aby dojrzały ich mechanizmy ochronne. Te, które chronią później kobietę przed sytuacjami związanymi ze współżyciem seksualnym i kosmetologią.
Niewskazane w codziennej higienie dziewczynek są także chusteczki pielęgnujące. Są wprawdzie sytuacje, które wymagają ich zastosowania, w których te chusteczki bardzo nam pomagają - na przykład podróż. Ale w takim wypadku musimy być bardzo czujnymi obserwatorami, ponieważ chusteczki wysycone są przeróżnymi chemicznymi substancjami, na które dziecko może być uczulone. I to uczulenie inicjuje cały proces rozwoju zakażenia ze strony odbytu, ze strony bakterii kałowych.
Sytuacją, która także sprzyja przenoszeniu się drobnoustrojów z odbytu do pochwy jest stosowanie pampersów. Są one bardzo wygodne i bardzo potrzebne, ale jednak mogą inicjować infekcje. Szczególnie, kiedy są zmieniane rzadziej, i gdy na przykład dojdzie z tego powodu do odparzenia skóry.
Obserwacja i reagowanie
Zawsze, gdy rodzice czy opiekunowie usłyszą od dziewczynki, że piecze ją na przykład przy oddawaniu moczu, albo też zauważą, że się ona w jakiś sposób drapie w okolicy krocza, powinni zwrócić baczną uwagę na to, co się dzieje na sromie dziewczynki. Jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub jakaś wydzielina z pochwy, trzeba natychmiast reagować. Absolutnie nie należy czekać, jak to się potocznie mówi, aż „samo minie”, ponieważ taka infekcja to najczęściej występująca dolegliwości u dziewczynek.